Ako vybrať koberec na šípky?

Pridanie koberca alebo podložky na šípky do vášho domáceho alebo krčmového prostredia je ideálnym spôsobom, ako zabezpečiť férovosť a presnosť vašich zápasov, pričom chránite podlahu pred odletujúcimi šípkami. 

V tomto článku preskúmame rôzne možnosti kobercov na šípky, aby sme vám pomohli vybrať ten správny pre vás. Či už sa rozhodnete pre kobercový koberec alebo gumený koberec na šípky, výber z našej kolekcie zabezpečí, že vaša podlaha aj šípky budú chránené a hádžete zo správneho miesta.

Kúpiť koberec

Ako chrániť podlahu pri šípkach?

Hlavnou funkciou koberca na šípky je slúžiť ako stály marker pre vzdialenosť, z ktorej by ste mali hádzať šípky, ale má aj niekoľko ďalších účelov.

Používanie koberca na šípky tiež chráni podlahu pred poškodením počas hry. Ak vám nejaká šípka vypadne z terča, koberec poskytne ochrannú vrstvu a pokryje oblasť priamo pred vašim terčom.

Hrúbka koberca

Toto je obzvlášť užitočné, ak hráte v miestnosti s tvrdou podlahou. Koberec tiež zabráni lámaniu hrotov vašich šípok; namiesto toho, aby narazili na tvrdú podlahu, dopadnú na kobercovú alebo gumenú plochu koberca, čím sa ochráni podlaha aj šípky.

Prečo sú na koberci na šípky rôzne čiary?

odhodové čiary

Čiary na koberci na šípky predstavujú odhodovú čiaru a vzdialenosť, z ktorej by ste mali stáť, keď hráte šípky. V šípkarskej terminológii je odhodová čiara známa ako „oche“ a na našich koberecoch je presne vyznačená, aby ste hádzali zo správnej vzdialenosti.

  • Odhodová čiara 2,37m - je najčastejšie používaná v steel tip šípkach, vrátane všetkých veľkých televíznych turnajov, existujú prípady, kedy hráči hádžu z rôznych vzdialeností. Niektoré naše koberece majú viacero čiar a existujú určité príklady, kedy sa budú používať.
  • Odhodová čiaru 2,44m (8 stôp) - sa dnes najčastejšie používa v soft tip šípkach. Táto vzdialenosť je možno najznámejšia v steel tip šípkach tým, že bola prijatá počas teraz už neexistujúceho šampionátu News of the World. Tento ikonický turnaj bol známy ako prvý veľký turnaj v šípkach a hral sa formátom najlepších z troch legov od prvého kola až po finále.
  • Odhodová čiara 2,29m (7 stôp a 6 palcov) - používal starý Národný šípkarský zväz Veľkej Británie (NDAGB) až do 70. Rokov a dnes sa zriedka používa v oficiálnych turnajoch. Táto čiara je bližšie k terču ako ostatné, čo môže byť využité veľmi mladými hráčmi, ktorí sú noví v šípkach, aby pre nich bolo jednoduchšie dosiahnuť terč.

Môžete sa pri hádzaní šípkami nakláňať cez čiaru?

Keď máte koberec na šípky nastavený a ste pripravení, je dôležité poznať pravidlá pri jeho používaní. Počas zápasov môžete stúpiť na odhodovú čiaru, ale nie ju prekročiť, inak bude váš hod považovaný za neplatný a váš skóre sa nepočíta.

Je povolené nakláňať sa cez hádzaciu čiaru, pokiaľ sú obe vaše nohy za ňou. Nie je nezvyčajné, že sa hráči nakláňajú bližšie k terču, aby skrátili vzdialenosť, ktorú musí šípka prekonať, ale ich nohy zostávajú za hádzacou čiarou.

Ak chcete pozdvihnúť vašu šípkarskú výbavu na vyššiu úroveň a dať jej profesionálnejší vzhľad, zvážte zakúpenie koberca na šípky ktorý má zabudovanú drevenú oche, takže sa nemusíte obávať, že vaše nohy prejdú cez hádzaciu čiaru. Mat má drevenú oche, kde je hádzacia čiara, o ktorú sa vaše nohy opierajú pri hádzaní.

Ďalšou možnosťou na zabránenie chybám je Mission Pro Raised Steel Oche. Je ľahko nastaviteľná a odnímateľná po hre, dodáva sa s podlahovými úchytkami a napodobňuje profesionálnu výbavu.

Ako zabrániť posúvaniu koberca na šípky?

Či sa rozhodnete pre klasicý alebo gumený koberec, väčšina koberecov bola navrhnutá tak, aby sa nešmýkali a dobre priľnuli k podlahe.

Napríklad, Mission Carpet Darts Mat má tvrdý nylon, ktorý je tkaný do odolnej gumené nešmýkavej podložky, čo znamená, že koberec sa nebude pohybovať počas používania.